Maraton czytania 80 bajek na 80-lecie biblioteki.


ikona czytanieZapraszamy do wspólnego czytania bajek.  Można dołączyć w dowolnym momencie  między godz. 10:00 a 18:00. 

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Czytelnia Naukowa Nr 1
ul. Św. Wincentego 85
8 listopada 2014., Start godz. 10:00

Targówek czyta dzieciom

cala polska czyta dziedziom„Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. /Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska “Wychowanie przez czytanie”./ O korzyściach z głośnego czytania dzieciom można napisać pracę dyplomową, ale na Targówku, dzięki stowarzyszeniu „Targówek w spódnicy”, akcja promocji czytania służy również uczczeniu 80-lecia biblioteki publicznej.

Czytelnia Naukowa na Targówku powstała w 1934 roku. Jej pierwsza kierowniczka – Pani Janina Englert, w okresie II wojny światowej, zabezpieczyła zbiory przed okupantem. Aktualnie księgozbiór Czytelni liczy ok. 30 tys. tomów i stanowi jeden z najcenniejszych zbiorów bibliotecznych prawobrzeżnej Warszawy.

Już w najbliższą sobotę 8 listopada w Czytelni Naukowej nr 1 przy ul. Św. Wincentego 85 odbędzie się wielka akcja czytania. Do grona czytających organizatorzy zapraszają mieszkańców i aktorów. Swój udział zapowiedziała m.in. Dorota Osińska, aktorka teatralna i wokalistka, od 2003 r. związana z Teatrem Rampa, finalistka II edycji „The Voice of Poland”. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie teatrzyk Kamishibai, czyli tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków. Kamishibai jest skutecznym narzędziem w procesie nauki opowiadania i czytania na głos. Dla najmłodszych jest to często pierwsze zetknięcie się ze sztuką teatralną, w której mogą uczestniczyć jako widzowie, narratorzy czy autorzy. Mini spektakle teatralne rozwijają wyobraźnię, bawią i jednocześnie uczą. Podczas Maratonu czytania bajek dzieci posłuchają wielu interesujących opowieści, w tym m.in. „Rower Walentynki”. Jest to bajka – wyliczanka z pięknymi, barwnymi ilustracjami, w której pełna humoru opowieść i atmosfera tajemniczości w ilustracjach, wspaniale ze sobą współgrają.

Codzienne głośne czytanie wzmacnia więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Wzbogaca słownictwo naszych pociech i poprawia wyobraźnię. Do „Maratonu czytania” można dołączyć w dowolnym momencie między godz. 10:00 a 18:00. Jest to kolejny projekt stowarzyszenia, który ma na celu integrację społeczności lokalnej.