10 września godz. 11:00 – 14:00
START przy stacji Warszawa-Praga, ul. Pożarowa (adres GPS Oliwska 1A).
“Z Nowego Bródna aż po Zacisze” – Na Bródnie przedwojennej zabudowy zachowało się tu sporo w miejscach na ogół nieznanych nawet mieszkańcom bloków. Są oczywiście drewniaki, a oprócz nich zbudowane z pięknej czerwonej cegły budynki dziewiętnastowiecznych warsztatów kolejowych (niestety znikające właśnie w oczach pod kilofami deweloperów), są międzywojenne modernistyczne kamieniczki czynszowe, są dobrze przygotowane do wojny atomowej z NATO budynki z lat pięćdziesiątych. Można zobaczyć ulice wybrukowane kocimi łbami oraz tworzące się muzeum komunikacji z najstarszym bo przedwojennym polskim pociągiem elektrycznym (z 1936 roku). Tu można zobaczyć jeszcze drewniane komórki zbudowane z odzyskanych kolejowych materiałów oczy typowe dla przedmieść gołębniki.
Zacisze, sąsiadujące z Bródnem i Targówkiem, to osiedle domków jednorodzinnych przy ul. Radzymińskiej, które zaczęło się rozwijać jeszcze w czasach zaborów. Rzadko bywa odwiedzane, ale ma swoje ciekawe historie, a nawet posiada wyższą uczelnię. Tu miał swoją posiadłość Józef Elsner, nauczyciel Chopina. Tu mieszkał Grzegorz Ciechowski, lider Republiki i wielu innych znanych ludzi, tu poległ jedyny niemiecki generał w czasie kampanii wrześniowej, tu podczas Powstania Warszawskiego stoczono krwawą i niestety przegraną walkę z wojskami niemieckimi. Od półwiecza ulicę swojego imienia ma tu Teofil Piecyk, literacka postać z felietonów Stefana Wiecheckiego. Podczas wycieczki zobaczymy też najoryginalniejszego chyba gargamela w Warszawie i pozostałości carskiego fortu.
17 września godz. 11:00 – 14:00
START koło cmentarza Bródnowskiego, ul. Odrowąża (przy skrzyżowaniu ze Staniewicą i Rzeszowską, najbliższy adres GPS Odrowąża 3).
“Targówek dawny i nowy” – Warto zobaczyć pozostałości starej zabudowy z czasów, gdy Targówek był tylko odległym przedmieściem, mającym swój niepowtarzalny charakter, małomiasteczkowy sznyt, który pewnie z oddaniem metra szybko zaniknie nawet z tych okolic, gdzie jeszcze się uchował między blokami z czasów peerelu. Obejrzymy przedwojenne domy dobrze ukryte w bocznych uliczkach, zetkniemy się z międzywojennym modernizmem, zobaczymy najnowocześniejsze w Polsce przedszkole, opowiemy o dawno zapomnianych fabrykach i mieszkańcach.