8 marca w spódnicy


strona_infoBądź jak niezapominajka. Nie zapominaj o sobie. Jak przed laty śpiewała Alicja Majewska – „Być kobietą, być kobietą”. Za nami kolejny Dzień Kobiet, czyli okazja do debaty odnośnie równouprawnienia obu płci, lub dla mężczyzn dodatkowy powód do obdarowania uśmiechem i kwiatkiem swojej żony, narzeczonej, dziewczyny, siostry, babci czy matki, a dla nas kobiet – to okazja do znalezienia chwili tylko dla siebie i zastanowienia się nad swoją kobiecością. Na Targówku, w tym roku, kobiety same zorganizowały swoje święto i rozmawiały o profilaktyce zdrowotnej, której tak naprawdę nigdy dość.

Rak piersi i rak szyjki macicy to jedne z tych kobiecych chorób, których boimy się najbardziej, a tak naprawdę przez ogromne braki w wiedzy o tych chorobach nie potrafimy im zapobiec. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet w Polsce (16 000 w 2012 r.). Należymy do czołówki krajów Unii Europejskiej pod względem liczby zachorowań i śmiertelności z powodu raka szyjki macicy (to ponad 1500 zgonów rocznie). Takie dane szokują, tym bardziej, że rak wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Właśnie, dlatego tak ważna jest profilaktyka, nasza świadomość i edukacja oraz przełamywanie bariery nieśmiałości i tabu w tym temacie.
8 marca największą salę Domu Kultury Zacisze wypełniły mieszkanki naszej dzielnicy, chcące dowiedzieć się jak walczyć i przeciwdziałać tym chorobom. Panowała bardzo otwarta atmosfera, która pomimo różnorodnego wieku uczestniczek sprzyjała dyskusjom i zadawaniu trudnych, czasem wręcz intymnych pytań. Na każde otrzymały odpowiedź. W ten sobotni dzień, specjalnie dla kobiet z Targówka, czas znaleźli entuzjastycznie przyjęci przez uczestniczki specjaliści ze Szpitala Bródnowskiego – prof. Dr. Hab. Med. Włodzimierz Sawicki, Konsultant Krajowy Ginekologii Onkologicznej oraz doc. dr hab. n. med. Krzysztof Cendrowski, specjalista m.in. z dziedziny raka piersi. W swoich wystąpieniach lekarze nie tylko przytaczali zatrważające statystyki, czy pokazywali na licznych fotografiach, jak brutalną chorobą mogą być nowotwory, ale przede wszystkim wielokrotnie powtarzali zgromadzonym w sali kobietom – „Badajcie się. Znajdźcie czas dla siebie.” W przypadku raka piersi zachęcali do regularnego samobadania, argumentując, że zdecydowana większość nowotworów wykrytych we wczesnym – czyli wyleczalnym stadium, to guzki, które pacjentki znalazły sobie same. W przypadku raka szyjki macicy to regularne badania cytologiczne i szczepienia przeciw wirusowi HPV. Apel można uznać za skuteczny. Chyba żadna z kobiet nie opuściła sali, zanim nie nauczyła się prawidłowego samobadania piersi. Warsztaty te prowadziły Amazonki ze Stowarzyszenia Feniks Warszawa Targówek. Na specjalnych fantomach pokazywały, w jaki sposób wyszukać nawet najmniejsze guzki, dzieliły się doświadczeniami i zwracały uwagę, jakie objawy mogą być dla kobiet niepokojące. Uczestniczki mogły przy okazji wesprzeć ich działalność nabywając charytatywne bransoletki z różową wstążeczką.

Ciekawostką dla kobiet było także spotkanie z profesjonalną brafiterką ze sklepu Obsesja, która uświadomiła Paniom, że dobrze dobrany biustonosz to także element profilaktyki zdrowotnej. Zapewnia bowiem dobry przepływ krwi, co zapobiega powstawaniu zatorów oraz ma zbawienny wpływ dla kręgosłupa. Wszystko przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze przy kawie i ciastkach ufundowanych przez ,,Zapętloną Pysznodajnie”.

Miłym zaskoczeniem dla wszystkich Pań, był występ męskiego zespołu wokalnego „Żurawie”, działającego przy Domu Kultury Zacisze, który śpiewając między innymi wyjątkowo trafiony w tym kontekście przebój „baby, ach te baby”, zwrócił uwagę jak wiele zależy od nas samych… Na zakończenie Panie tradycyjnie otrzymały kwiaty zakupione przez Panów z Rady Osiedla Zacisze i wyjątkową niezapominajkę – ulotkę instruktażową ilustrującą prawidłowe samobadanie piersi, by pamiętać o sobie nie tylko w Dzień Kobiet przygotowaną przez ZOZ Targówek.