XX Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej


Olimpiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - plakat7 czerwca na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Łabiszyńskiej 20 zapłonął znicz olimpijski z okazji jubileuszowych, bo już XX Igrzysk Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP – Pani Anna Komorowska. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Zarząd Dzielnicy Targówek, Ośrodek Sportu i Rekreacji w naszej dzielnicy oraz Biblioteka Publiczna. W tym roku w ten cenny projekt włączyło się również stowarzyszenie „Targówek w spódnicy”.

Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej na Targówku po raz pierwszy odbyły się w 1994 roku. Z roku na rok przybywa uczestników, którzy chcą się zmierzyć w sportowej rywalizacji. W dotychczasowych olimpiadach wzięło udział łącznie ponad 10 tysięcy zawodników z całej Warszawy. Zawody zostały przeprowadzone w trzech grupach wiekowych (7-13 lat, 14-18 lat, 19-30 lat) osobno dla chłopców i dziewcząt. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił aż w dwunastu konkurencjach, między innymi w tenisie stołowym, skoku w dal, biegu na 40 metrów czy w zawodach pływackich. Zwycięzcy każdej z dyscyplin zdobyli pamiątkowe medale, pozostali uczestnicy igrzysk otrzymali okolicznościowe dyplomy. W kilku kategoriach miałyśmy ogromną przyjemność wręczać medale zwycięzcom. To były dla nas bardzo wzruszające chwile.

Cała impreza przebiegała w fantastycznej atmosferze wspólnej radosnej zabawy i rywalizacji fair play. Zmaganiom towarzyszyły pokazy sportowe, artystyczne i muzyczne. Biblioteka Publiczna zorganizowała stoisko z „tanią książką” oraz wydelegowała specjalnych wysłanników: clowna, łasicę, trolla i panterę Chester. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek zapewnił opiekę medyczną zawodnikom i możliwość wykonania podstawowych badań wszystkim uczestnikom. Dodatkową atrakcją, dzięki stowarzyszeniu „Targówek w spódnicy”, były grillowe przekąski, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem po sportowych zmaganiach. Dziękujemy firmie cateringowej Sani & Sazi „Zdrowi i Najedzeni” za współpracę i otwartość na potrzeby osób niepełnosprawnych.