Trójkołowce z Targówka pierwsze w Warszawie


plakat text 3kolaProjekt “3 Kółka” zainicjowany został przez stowarzyszenie „Targówek w Spódnicy”. Zakup rowerów sfinansował ZTM, a dysponentem rowerów jest VIII Ogród Jordanowski na Targówku. Rowery udostępniane są bezpłatnie.

Wypożyczenie roweru jest banalnie proste.  Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 535-884-237, by zarezerwować sobie rower wcześniej i mieć pewność, że nie będziemy musieli na niego czekać. Rowery, po przedstawieniu pracownikowi ogrodu dowodu tożsamości, można wypożyczać na 24 godziny od marca do końca listopada. W koszu rowerowym może zmieścić się około 20 kilogramów bagażu, dzięki czemu to doskonały środek komunikacji na zakupy, pikniki czy wycieczki z przyjaciółmi.

Skąd pomysł?

Projekt trójkołowych rowerów został opracowany na podstawie uwag zgłaszanych przez seniorów. Osoby w starszym wieku często skarżyły się na problemy z zachowaniem równowagi na tradycyjnych dwukołowych rowerach. „Trójkołowce eliminują konieczność zachowania równowagi przez kierującego, ponieważ stabilna konstrukcja roweru gwarantuje bezpieczeństwo. Poza tym to dokonała forma rehabilitacji ruchowej często zalecanej przez lekarzy osobom w tym wieku” – dodaje Iwona Wujastyk.

W 2014 roku stowarzyszenie „Targówek w spódnicy” działające na rzecz integracji i aktywizacji mieszkańców dzielnicy, zorganizowało cykl wycieczek rowerowych „Poznaj Targówek na rowerze”, podczas których uczestnicy wspólnie z przewodnikiem zwiedzali poszczególne części Targówka. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem i potwierdził rzeczywistą potrzebę wspólnego międzypokoleniowego sposobu aktywnego spędzania czasu. Zintegrował wiele nowych środowisk i był okazją do wzbogacenia wiedzy o dzielnicy, także dzięki  opowieściom mieszkańców i mieszkanek. „To właśnie one – seniorki z Targówka uświadomiły organizatorom ograniczenia, które uniemożliwiały im aktywny udział w tym projekcie i jemu podobnych” – mówi Katarzyna Górska – Manczenko.

Chcąc umożliwić seniorom aktywne uczestnictwo w życiu dzielnicy i wykorzystywanie coraz bardziej rozwiniętej infrastruktury rowerowej 25 kwietnia br. przedstawicielki stowarzyszenia „Targówek w spódnicy” złożyły na ręce Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz pismo, w którym przedstawiły pomysł projektu „3 KÓŁKA” – publicznych rowerów trójkowych.

Wypożyczalnia rowerów trójkołowych, to pomysł innowacyjny. Dotychczas niezrealizowany w żadnej dzielnicy. „Entuzjazm i chęć wzajemnej współpracy pozwolił na zorganizowanie pierwszego w Warszawie systemu publicznych rowerów trójkowych. Cieszymy się, że projekt wynikający z potrzeb społeczeństwa, jako pilotażowy jest realizowany właśnie na Targówku” – podsumowuje Joanna Mroczek. Wiemy, że projektem zainteresowały są inne dzielnice m.in. Ochota. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku system wypożyczania rowerów trójkołowych będzie się rozwijał, a na Targówku liczba wypożyczanych rowerów jeszcze wzrośnie.